Rossmanó Babaprogram
A várandósságtól a baba 3 éves koráig.CSECSEMŐKORI HASFÁJÁS OKAI ÉS ENYHÍTÉSI LEHETŐSÉGEK
A hasfájás a csecsemőknél viszonylag gyakran jelentkező probléma, általában néhány hetes kortól három-öt hónapos korig tart. Az emésztőrendszer fejlődésével és érésével csökkennek, illetve megszűnnek a panaszok. Az esetek 90 %-ában nem vezethető vissza szervi okokra.
A bélgázok képződése teljesen természetes folyamat. A problémát az okozza, ha túl sok termelődik, vagy a kisbaba túl sok levegőt nyel, vagy a bélgázok nem tudnak távozni. A csecsemő első hónapjaiban előforduló puffadás oka, a gyomorban vagy a bélrendszerben felszaporodott levegő vagy gázok.
Ha a puffadás hevesen és rendszeresen lép fel, kólikáról beszélünk. A fájdalmat a zsigeri szervek falának feszülése vagy fokozott mozgása idézi elő.
A kólika tünetei:
- fájdalmasan és vigasztalhatatlanul sír a csecsemő
- sírás közben felhúzza a térdeit
- általában ugyanabban a napszakban jelennek meg a tünetek (legtöbbször délután)
- a gyermekorvosi vizsgálat során semmi sem utal betegségre vagy fertőzésre
- súlygyarapodás, fejlődési ütem megfelelő
- a mellre helyezés sem nyugtatja meg a babát
- szoptatott csecsemőknél ritkább, mint a tápszerrel táplált csecsemőknél.
A kólika nem konkrét betegség, inkább egy állapot.
Megfelelő etetési technikával csökkenthetők a panaszok.
Etetési tanácsok:
A szoptatás, illetve az etetés közben büfiztesse meg többször a csecsemőt.
A szoptatás során a mellbimbón kívül a bimbóudvar egyharmadát is adja a csecsemő szájába.
Ha cumisüvegből eteti a babát, fontos, hogy kislyukú cumit válasszon, így evés közben kevesebb levegőt nyel a gyermek.
Próbálja meg lassabban etetni a babát, előbb, a kevésbé jól laktáló emlőből szoptasson, mert az egyszerre nagyobb mennyiségű anyatejet a csecsemő félrenyelheti, miközben sok levegőt is nyel.
A megfelelő szoptatási pozíció alkalmazása is csökkenti a lenyelt levegő mennyiségét.
Az ülő helyzetben etetett csecsemőt egyenesen kell tartani.
A cumisüvegben lévő tápszer, tejpép habját ne itassa meg a babával.
Többször, kisebb adagokban etesse a csecsemőt.
Sok gyógyszer, fűszer kiválasztódnak az anyatejbe, melyek elfogyasztása kellemetlen érzést, puffadást, hasfájást motilitási problémákat okozhat. A szoptató anyának tartózkodnia kell az irritatív fűszeres ételek fogyasztásától. Érzékeny lehet a baba a vöröshagyma-, fokhagyma káposzta-, és babfélékre. Puffadást okozhat a narancslé, alma, szilva, az élesztő (kenyérben, lisztből készült ételekben, készételekben), a csokoládé, a kávé, a tea, tehéntej, tojás, citrusfélék és az olajos magvak. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy semmit sem ehet a mama, hanem ki kell tapasztalni mely ételekre érzékeny a baba és azokat kell kihagyni az étrendből.
A nikotin és az alkohol átmegy az anyatejbe, ezért ezek fogyasztása szoptatás alatt nem javasolt.
Amíg a csecsemő súlyfejlődése megfelelő, vagyis hetente 100-150 grammot hízik, nincs hányás (egy-egy bukás még belefér), a széklet ürítések száma és a széklet állaga normális, addig orvosi kezelés nem szükséges.
Ha nem szűnik a probléma, forduljon orvoshoz, mert a panaszokat okozhatja tehéntej-intolerancia vagy allergia is. Tejfehérjét nem csak a tej és a tejtermékek tartalmaznak, hanem a tejes és tejből készült édességek, öntetek, szószok is.
Enyhítési lehetőségek:
A puffadás csökkenthető a has masszírozásával, az óramutató járásával megegyező irányban.
A hanyattfekvő baba lábait térdben behajlítva közelítsük a hasa felé.
Nyugodt környezet biztosítása napközben és éjszaka, kerüljük a nagy változtatásokat, lármát, feszültséget.
Halk zene, az éneklés, az édesanya hangja megnyugtatja a babát. A rendszeres és folyamatos háttérzaj (televízió) állandó ingert jelent, amire nyugtalansággal és sírással reagálhatnak a csecsemők.
A pocak melegítése enyhítheti a görcsöket, melegítőpárna, cseresznyemagpárna segítségével. A közös fürdő (6 hét után) is ellazíthatja a csecsemőt.
Az első hónapokban minden esetben reagáljon a baba sírására, ezzel jelzi az igényét a szülők közelségére. Ezzel kialakul egyfajta biztonságérzet és a csecsemő megnyugszik. Természetesen nem kell feltétlenül ölbe is venni, elegendő a simogatás, a szülő érezhető jelenléte ahhoz, hogy megnyugodjon.
A gyakran és látszólag ok nélkül síró (nem éhes, tiszta a pelenkája, nem beteg stb.) csecsemő mellett hamar kimerülhetnek az édesanyák. Ne habozzon, kérjen bátran segítséget a családtagjaitól, hogy egy kicsit pihenni tudjon. Annál is inkább, mert az anyatej termelődéséhez, a pihenés ugyanolyan fontos szempont, mint a rendszeres és elegendő folyadék fogyasztás és a mellek kiürítése. Fontos kicsit tehermentesítenie magát, hogy utána pihentebb, nyugodtabb és türelmesebb lehessen. Az egész család számára megterhelő a hosszú időn keresztül tartó sírás, ezért célszerű váltani egymást a gyermek gondozásában.
A csecsemő számára egyértelműen el kell különíteni a nappalokat és az éjszakákat. A fürdetés, a lefekvés ideje lehetőség szerint mindig azonos időpontban történjen. A háttér zajokat (tévé, rádió) iktassa ki, legyen sötét a szobában és hangolódjanak rá az alvásra.
Gyógyteákkal és homeopátiás termékekkel szintén csökkentheti a hasfájós panaszokat, de ezekről kérj ki védőnője, illetve gyermekorvosa tanácsát.
További védőnői tanácsról szóló cikkek
- Első házasok adókedvezménye, szülés után járó juttatások 2021-ben I.
A kedvezmény nincs életkorhoz kötve, bejegyzett élettársakra is alkalmazható, és akkor is igénybe vehető, ha az egyik házastárs már korábban kötött házasságot. Tehát a család havi nettó jövedelme 5 000 forinttal nő. A kedvezmény összesen 5 000 forint, ezt bármelyik fél igénybe veheti, de akár tetszőleges arányban meg is lehet osztani. A házaspár legkorábban a házasságkötést követő hónapban jogosult a kedvezményre, és azt a házasságot követő 24 hónapig veheti igénybe. Két év után megszűnik a jogosultság, akár igényeltük végig, akár nem. Szintén megszűnik a jogosultság válással vagy az egyik fél halálával.
A kedvezmény nem jár automatikusam, tehát igényelni kell! A házaspárnak közösen kell nyilatkoznia egymás adóazonosító jelének megadásával.
A kedvezmény igénylése kétféleképen történhet
Az éves adóbevallásban vagy év közben az adóelőleg meghatározásánál. Ez utóbbi hoz külön nyilatkozatot szükséges kitölteni.
A kedvezményt lehet, egy összegben a májusban esedékes személyi jövedelemadó bevalláskor is igényelni. Az első házasok kedvezménye gyermek születése után sem szűnik meg, vagyis a családi adókedvezménnyel együtt is igénybevehető. Sőt, akkor is jár a kedvezmény, ha az egyik fél már a házasság előtt igénybe vett családi adókedvezményt, a már meglévő gyermekei után. Az igénylés akkor is lehetséges, ha az egyik házastárs özvegy vagy elvált, de a másik az első házasságát köti. A külföldön kötött házasság esetén, akkor igényelhető, ha a házasságot a magyar állam elismeri.
Családi adókedvezmény
Családi adókedvezményre jogosult a várandós kismama és a vele egy háztartásban élő házastársa is, a várandóság 91. napjától. Ha az élettársi kapcsolatban élő nő várandós lesz, a magzat utáni családi kedvezményt csak ő veheti igénybe. Abban az esetben viszont, ha az élettársak kapcsolatukat közjegyzői nyilvántartásba vetették és az egyéb feltételek mellett, a kedvezményt közösen érvényesíthetik.
Továbbá az veheti igénybe, aki saját háztartásában nevelt gyermek után családi pótlékra jogosult. A kedvezményt az is érvényesítheti, aki családi pótlékra saját jogán jogosult vagy rokkantsági járadékban részesül. Az élettárs akkor jogosult az általa nevelt, nem saját (élettársával nem közös) gyermek után családi pótlékra és a családi kedvezményre, ha a gyermekkel együtt él, és az élettársi kapcsolat legalább egy éve szerepel a közjegyző által vezetett Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában.
A családi kedvezményt igénybe vevő magánszemélynek kevesebb személyi jövedelemadót kell fizetnie. A családi kedvezmény az összevont adóalapot csökkenti. A kedvezmény mértéke attól függ, hogy a magánszemély hány gyermek (kedvezményezett eltartott) után jogosult családi pótlékra és hány olyan személy (eltartott) él a családban, akit a családi pótlék összegének meghatározása során figyelembe lehet venni.
A havonta igénybevehető kedvezmény mértékét a személyi jövedelemadó törvény határozza meg. Vagyis egy eltartott esetén, 66 670 Ft, két eltartott esetén, 133 330 Ft, három és minden további eltartott esetén pedig, 220 000 Ft.
Ha jogosultként mégsem tudja a családi kedvezményt az összevont adóalapból érvényesíteni, mert például a kedvezménykerete több, mint az összevont adóalapba tartozó jövedelme, akkor lehetősége van, hogy az adóalapot meghaladó rész 15 %-át családi járulékkedvezményként igénybe vegye. Ennek feltétele, hogy biztosított legyen, azaz munkaviszonyban álljon.
Ha a családi kedvezményre több magánszemély jogosult, akkor a kedvezményt közösen érvényesíthetik mind az év közben adott adóelőleg-nyilatkozatban, mind az személyi jövedelemadó-bevallásban. A családi kedvezmény abban az esetben osztható meg, ha a gyermek után járó családi pótlékra egy személy jogosult. A jogosult személy megoszthatja a kedvezményt, például az élettársával, ha a jövedelme alacsony és önmaga nem tudná igénybe venni a kedvezmény teljes összegét. A házastársak gyermekeik után közösen érvényesítik a kedvezményt, mivel mindkét szülő jogosult családi pótlékra a közösen nevelt gyermekek után.
A kedvezmény érvényesítésének menete
- Év közben, adóelőleg nyilatkozattal: A kedvezményt az arra jogosultak év közben adóelőleg-nyilatkozattal tudják érvényesíteni. Közös érvényesítés esetén – ha a kedvezményre mindkét szülő jogosult – akkor is fel kell tüntetni mindkét szülő adatait az adóelőleg-nyilatkozaton, ha a felek úgy döntenek, hogy csak az egyik szülő fogja a családi kedvezményt igénybe venni. Ebben az esetben a munkáltató levonja a családi adókedvezmény összegét, így már a havi fizetésből kevesebb személyi jövedelemadót és járulékot kell fizetni a kedvezmény miatt.
- Év végén, a személyi jövedelemadó bevallásban: Az a magánszemély, aki év közben egyedül érvényesítette a családi kedvezményt, mert gyermek után csak ő jogosult a családi pótlékra, az szja-bevallásban megoszthatja a családi kedvezményt más, a kedvezmény igénybevételére nem jogosult személlyel, például élettársával. Az a házaspár, amely év közben, adóelőleg-nyilatkozattal már érvényesítette a kedvezményt, a keretösszeget az adóévre vonatkozó személyijövedelemadó-bevallásban az évközi igénybevételtől eltérően is érvényesítheti.
Csecsemőgondozási díj (CSED):
A CSED összege 2021.06.01.-től a bruttó fizetés 70 százalékáról, 100 százalékára emelkedik. A csecsemőgondozási díj egy pénzbeli ellátás, amely a szülési szabadság időtartamára jár, ha rendelkezünk a megfelelő biztosítási jogviszonnyal.
Az ellátást igényelheti
A CSEDet a szülő nőn kívül igényelheti, az a nő vagy férfi, aki csecsemőt fogad örökbe. Továbbá csecsemőt gondozó gyám, a vér szerinti apa, ha az anya az egészségi állapota miatt igazoltan kikerül a háztartásból, ahol a gyermeket gondozzák (például hosszan tartó kórházi kezelésre van szükség), amíg az anyuka egészsége helyre nem áll, vagy ha az anya elhalálozik, illetve az anya felügyeleti foga megszűnik.
Az igénylés feltételei
Az igénybevétel feltétele, hogy a gyermek születését megelőző két éven belül, a szülő, a gyám vagy a jogosult 365 napon át rendelkezzen társadalombiztosítási jogviszonnyal. A gyermeknek a biztosítás ideje alatt vagy ennek megszűnése utáni 42 napon belül kell megszületnie. A 42 nap letelte után is érvényesíteni lehet, baleseti táppénz folyósítása alatt, illetve a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belüli születés esetén. A 365 napnak nem kell folyamatosnak lennie! Nem számít a folytonosság megszakításának a 30 napnál nem hosszabb biztosítatlanság.
A biztosítási időbe beleszámít, a csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, az örökbefogadói díj, a baleseti táppénz folyósításának ideje. Ezenkívül a rehabilitációs ellátás folyósításának az ideje, a nappali tagozatos diáknak vagy hallgatónak az egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányaiból 180 nap, továbbá a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló törvény hatodik paragrafusa szerinti biztosításban töltött idő. A diplomás gyedet nem lehet beleszámítani.
Mennyi időre igényelhető?
A díj a szülési szabadsággal megegyező időtartamra jár. Ez jelenleg 24 hét, amelyből az anya köteles 2 hetet felhasználni és legfeljebb 4 hétnek a szülés várható időpontja elé kell esnie.
A csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napja ez alapján a szülés várható időpontját megelőző négy hét valamely napja lehet, de legkésőbb a szülés napja.
A CSED legfeljebb a gyermek születését követő 168. napig jár. Ez alól kivétel, ha koraszülött a gyermek és intézményi gondozásra van szükség. Ekkor a szülést követő egy éven belül is igénybevehető a szülési szabadság és a CSED onnantól, hogy gyermek kikerült a kórházból.
A szülési szabadság és a CSED folyósítása abban azokban az esetekben szűnik meg, ha a gyermek halva születik, a gyermek a születést követően hal meg. Ammenyiben a csecsemőt kiemelik a családból és ideiglenes hatállyal elhelyezik, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, vagy harminc napot meghaladó időre bentlakásos szociális intézményben helyezik el. Viszont a szülési szabadság és az ezzel egyidejű CSED folyósítás sem lehet 6 hétnél rövidebb.
A CSED visszamenőleg is igényelhető, de ebben az esetben is csak 6 hónapos időtartamra.
A CSED összegének kiszámítása
A bruttó fizetésből a személyijövedelem adót vonják le, viszont nyugdíjjárulék és társadalombiztosítási járulék fizetés nem terheli.
Jövedelemként kizárólag a CSED-ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért, a személyi jövedelemadó-előleg megállapításához, Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz bevallott, társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelmet lehet figyelembe venni.
- Az igénylő rendelkezik folyamatos biztosítással és van 180 nap jövedelme: A számítás alapjául a 180 napi jövedelem szolgál.
· Ha nem folyamatos a biztosítás, akkor a megszakítás előtti jövedelmet nem lehet figyelembe venni. A 180 napi jövedelem keresésekor csak az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző naptári év első napjáig lehet visszamenni.
- Nincs 180 nap jövedelem: De az igénylő rendelkezik 120 naptári napi jövedelemmel a jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában, akkor a CSED naptári napi alapját, a 120 naptári nap tényleges jövedelem figyelembevételével állapítják meg. Erre akkor van lehetőség, ha a jogosultságtól számított 180 napot megelőzően rendelkezik folyamatos biztosítási jogviszonnyal.
- Nincs 120 nap jövedelem: Ebben az esetben, a jogosultság napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad része lesz a díj.
Nem jár CSED, ha bármilyen keresőtevékenységet folytat a jogosultság kezdőnapjától, kivéve nevelőszülői tevékenység.
Hogyan kell igényelni?
Az igényléshez szükséges dokumentumok:
· Alap esetben, a - nyilatkozat csecsemőgondozási díj megállapításához” elnevezésű nyomtatványt – szükséges kitölteni. Egyéni vállalkozó, őstermelő az - igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, örökbefogadói díj, baleseti táppénz igényléséhez - elnevezésű nyomtatványt tölti ki. Lehetőség van a CSED és a GYED együttes igényléséhez is, ebben az esetben a - Nyilatkozat csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj együttes igényléséhez - elnevezésű nyomtatvány kell kitölteni.
Ezeket a dokumentumokat a munkahelyen, azaz a biztosított foglalkoztatójánál kell leadni. Ha az megszűnt jogutód nélkül, akkor a foglalkoztató székhelye szerinti kormányhivatalban.
További dokumentumok:
- Ha megszűnt a biztosítás és ez után történik az igénylés, vagy két éven belül több foglalkoztató is volt, illetve, ha ez az első alkalom, amikor pénzbeli ellátást kér az igénylő, az - igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról - elnevezésű nyomtatványra is szükség lesz.
- Ha az anya egészségi állapota miatt az apa vagy az örökbefogadó férfi igényli, a "Nyilatkozat csecsemőgondozási díj megállapításához" nyomtatványt kell kitölteni. Ehhez az egészségi állapotról szóló igazolást is csatolni kell.
- Ha a szülés előtt kéri az igénylő, szükséges még a terhesállományba vételt igazoló orvosi dokumentum, vagy enélkül a terhesgondozási könyv másolata. Ha megszületett a gyermek, a születési anyakönyvi kivonat másolata is kell.
A csecsemőgondozási díj iránti kérelmet a társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetében a kifizetőhely, egyéb esetben a kormányhivatalokban történik.
Ha nincs munkáltatói kifizetőhely, a kifizetőhely, a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága folyósítja az összeget.
Az elbírálás ideje az igénylés megérkezésétől számított 8 nap, ha van hiánypótlás legfeljebb 60 nap.