
Rossmanó Babaprogram
A várandósságtól a baba 3 éves koráig.GABONAPÉP BABÁKNAK: MIÉRT JÓ, HASZNÁLATA, ELKÉSZÍTÉSE
Glutén bevezetése
A jelenlegi csecsemőtáplálási ajánlások szerint a baba étrendjébe mindenképp a betöltött 4. hónap után, de még a betöltött 7. hónapos kor előtt kell bevezetni a glutént.
A glutén bevezetésére alkalmasak lehetnek a gluténtartalmú gabonapépek, mert kifejezetten csecsemők számára készülnek, válogatott, minőségi összetevőkből.
Mit tartalmaz a gabonapép?
gabonát
- vitaminokat és ásványi anyagokat
Nem található benne
- tej
Mivel készíthető el a gabonapép?
A gabonapép kikeverhető a következőkkel:
- anyatej, azaz ha még szoptatsz, gyermeked tejpépjét anyatejjel is elkészítheted
- anyatej-kiegészítő tápszer (bármilyen tápszerrel kikeverhető, amit a glutén bevezetésének idején gyermeked épp fogyaszt)
- víz
- gyümölcspüré (ügyelj arra, hogy csak a már bevezetett gyümölccsel keverd ki a pépet)
Adhatom a pépet akkor is, ha már bevezettem a glutént?
Igen, a bevezetés után az adagot fokozatosan emelve a hozzátáplálás részeként, teljes adagban elkészítheted, egy pépes étkezést kiváltva.
Mivel a tehéntej fogyasztását 3 éves korig egyes szakmai ajánlások szerint javasolt elkerülni, a gabonapép elkészítéséhez anyatejet, tápszert, vagy gyerekitalt javasolunk.
Gabonapép felhasználása egyéb receptekben
A gabonapép kitűnően alkalmazható alappépként. A baba ízlése és életkora szerint változatosan adhatunk hozzá friss, reszelt gyümölcsöt, gyümölcspépet, később gyümölcskockákat, és az igazán nagyoknak (1 éves kor felett) akár kompótot és darált diót is.
Energiatartalma hozzájárulhat gyermeked megnövekedett energiaigényének fedezéséhez. Érdemes tehát ezzel sűríteni egyéb ételeket, például főzeléket illetve zöldségpüréket.
További tejpépekről szóló cikkek
- MIVEL ITASSUK KISBABÁNKAT A NYÁRI MELEGBEN
Almát, őszibarackot és meggyet már a hozzátáplálás kezdetétől, 6 hónapos kortól adhatunk, de később fokozatosan bevezethetjük a görögdinnyét, sárgadinnyét és a szilvát, 1 éves kor felett pedig a sárgabarackot, a cseresznyét és a grapefruitot is. A folyadékpótlást is érdemes ezeknek a gyümölcsöknek a levével kezdeni, de a kész innivalót semmiképpen se édesítsük cukorral! A szilárd ételek bevezetését követően ásványvízzel, valamint házi készítésű, koffein- és cukormentes gyümölcsteával is pótolhatjuk a folyadékszükségletet.
Fontos, hogy a hozzátáplálás során kerüljük a cukros üdítőket, mert nem csak a fogakat teszik tönkre, de hosszútávon elhízáshoz vezethetnek, ami a 2-es típusú cukorbetegség előszobája. Sajnos Magyarországon a szülők többsége még nem elég körültekintő: 1 éves kor felett minden ötödik baba kap napi rendszerességgel cukrozott teát, vagy szörpöt.* Pedig a fogantatástól számított első 1000 nap során, megfelelő táplálással olyan későbbi megbetegedések is elkerülhetőek, mint a ma már népbetegségnek számító cukorbetegség, elhízás vagy a szív- és érrendszeri megbetegedések.
Ha szeretnél többet tudni erről az izgalmas időszakról, akkor látogass el az Első 1000 Nap Program oldalára: Első 1000 nap - Első 1000 nap (elso1000nap.hu)
*0-3 éves csecsemők, kisdedek és a szoptatós anyukák táplálkozási felmérése, MDOSZ - TNS-Hoffmann - Nutrikomp, 2015